21-07-2010

Bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych on-line

Kupujący działkę może już bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką. Wystarczy, że będzie znał numer prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Ministerstwo Sprawiedliwości otworzyło wczoraj bezpłatny dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych on-line. Nie trzeba dysponować podpisem elektronicznym. W celu sprawdzenia wystarczy wejść na nowo utworzoną stronę internetową http://ekw.ms.gov.pl.

 
10-01-2010

Ceny rynkowe na lokale z TBS zablokują ich wykup

Przy wykupie mieszkania na własność trzeba będzie zwrócić cały kredyt zaciągnięty na budowę. W wielu TBS-ach niespłacony kredyt jest wyższy od tego, jaki został zaciągnięty na inwestycję. Od rynkowej ceny lokalu zostanie odliczony wkład wniesiony na budowę przez najemcę.

 
05-12-2009

Własność wspólnoty jest ograniczona pisze Rzeczpospolita z 1.12.09

Działka należąca do wspólnoty mieszkaniowej nie może obejmować udziału w nieruchomości sąsiedniej. Sąd Najwyższy w uchwale 22 listopada 2009 r. potwierdził, że dotyczy to również sytuacji, gdy ta sąsiednia nieruchomość jest niezbędna do korzystania z działki, na której znajduje się budynek wspólnoty.

 
05-12-2009

Nieobecność biegłego nie podważyła decyzji o odszkodowaniu za wywłaszczenie stwierdza Rzeczpospolita z 02.12.09

Nieobecność rzeczoznawcy na rozprawie wywłaszczeniowo-odszkodowawczej nie mogła być powodem unieważnienia decyzji odszkodowawczej. Tak zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny, uwzględniając skargę kasacyjną prezydenta Gdyni, wykonującego zadania starosty.

 
04-11-2009

Umowa ułatwi pozbycie się uciążliwego lokatora

Jeszcze w tym roku prywatni właściciele będą mogli wynajmować mieszkania na podstawie umowy o najem okazjonalny na czas oznaczony nie dłuższy niż dziesięć lat. Wynajęcie mieszkania na podstawie umowy o najem określony bardziej zabezpieczy interesy wynajmującego niż obecnie zawierane umowy. Po rozwiązaniu umowy po upływie czasu, na jaki została zawarta, lub po wypowiedzeniu jej najemca będzie musiał dobrowolnie opuścić mieszkanie bez prawa do lokalu zastępczego, zamiennego lub socjalnego.

 
03-11-2009

Deweloperzy będą budować na cudzym gruncie

Komisja Kodyfikacyjna zakończyła prace nad prawem zabudowy, trafi ono do kodeksu cywilnego. Prawo zabudowy będzie można zbywać, obciążać hipoteką i służebnościami. Notariusze proponują przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

 
03-11-2009

Dają chętniej, na dłużej, ale wcale nie taniej

Banki znowu kuszą poszukujących pieniędzy na mieszkania. Promocyjne oferty wcale jednak nie muszą być tańsze od standardowych. Bankierzy przyciągają klientów raczej brakiem prowizji czy zniesieniem konieczności posiadania wkładu własnego

 
03-11-2009

Praca pośrednika nie polega na przekazywaniu adresów

Rz: Czy w ciągu ostatniego roku, gdy panował zastój na rynku, pośrednicy wymyślili jakieś nowe metody przyciągania klientów?