22-08-2010

Od domku letniskowego podatek płacimy według wyższej stawki

Domek letniskowy nie zaspokajający podstawowych potrzeb mieszkalnych jest objęty podatkiem od nieruchomości według stawki dla budynków pozostałych, a nie mieszkalnych.

 
22-08-2010

Masz własność, a nie prawo do lokalu, płacisz PIT za okna

Fiskus lepiej traktuje osoby z własnościowym prawem do lokalu od mających odrębną własność

 
30-04-2010

Umowę najmu okazjonalnego trzeba zgłosić do urzędu skarbowego

Lokator, który zawarł umowę najmu okazjonalnego, będzie objęty szczególną ochroną prawną, tylko jeśli wynajmujący dopełni wszystkich formalności, w tym zgłosi zawarcie umowy do urzędu skarbowego.

 
27-01-2010

Najem 2010: Jak najkorzystniej opodatkować

Tylko do 20 stycznia mamy czas na podjęcie decyzji o tym, w jakiej formie płacić podatek od najmu w 2010 roku. Decyzja ta warta jest przemyślenia, tym bardziej że w tym roku w istotny sposób zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania najmu ryczałtem. W miejsce dotychczasowych dwóch stawek (8,5 i 20 proc.) będziemy stosowali tylko jedną – 8,5 proc. Oznacza to, że niezależnie od tego, jak wysokie będą nasze przychody, podatek będzie stały, a poziom opodatkowania będzie dużo niższy niż przy zastosowaniu stawek ze skali podatkowej.

 
10-01-2010

8,5 proc. stawka ryczałtu za umowę najmu i dzierżawy mieszkań

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowela wprowadza m.in. od 1 stycznia 2010 r. 8,5-proc. podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkań oraz tzw. wynajem okazjonalny.

 
15-11-2009

Sprzedaż majątku firmy to działalność gospodarcza

Sprzedaż nieruchomości, która była wykorzystywana w firmie mimo niewpisania jej do ewidencji środków trwałych, opodatkowana jest jak przychód z działalności gospodarczej. Podatniczka zwróciła się do ministra finansów z prośbą o potwierdzenie, że przychód ze sprzedaży nieruchomości, która nie jest już wykorzystywana w działalności gospodarczej, zostanie opodatkowany zryczałtowanym 10-proc. podatkiem dochodowym.

 
03-11-2009

Inwestujesz w wynajętym domu, nie rozwiązuj za szybko umowy

Fiskus twierdzi, że gdy najemca zmuszony jest ze względów ekonomicznych rozwiązać umowę najmu przed upływem 10-letniego okresu, nie zaliczy do kosztów niezamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym